Ve středu 13. listopadu se na na Krajském úřadě Královéhradeckého kraje konal již sedmý ročník Veletrhu sociálního podnikání.

7. Veletrh sociálního podnikání v Hradci Králové, který přilákal více jak 100 účastníků z řad podnikatelů, neziskových organizací i veřejné správy, již tradičně pořádalo Centrum investic, rozvoje a inovací společně s Královéhradeckým krajem. Celodenní program nabídl množství inspirativních prezentací a praktických informací z oblasti podpory sociálního podnikání, legislativních novinek i využití moderních technologií.

První blok přinesl mnoho cenných informací o aktuálních možnostech podpory sociálních podniků:

  • Aktivity Regionálního centra podpory sociálního podnikání představila Jana Smetanová. Dozvěděli jsme se o nových iniciativách zaměřených na podporu sociálních podniků v Královéhradeckém kraji, včetně plánovaných workshopů a konzultačních služeb.
  • Lucie Rovenská z Krajského úřadu seznámila účastníky s možnostmi financování projektů prostřednictvím krajských dotačních programů a Burzu filantropie.
  • Program S-podnik plus, který představil Zdeněk Mareš z Národní rozvojové banky, nabízí sociálním podnikům zvýhodněné financování na jejich rozvoj a provoz..
  • Sociální bankovnictví České spořitelny, prezentované Liborem Podlahou, bylo dalším příkladem inovativních finančních produktů určených pro sociální podniky.
  • Jan Forbelský představil činnost Tematické sítě pro sociální ekonomiku (TESSEA ČR), která se zaměřuje na podporu a propagaci sociální ekonomiky v České republice. TESSEA ČR poskytuje platformu pro sdílení zkušeností, výměnu informací a spolupráci mezi sociálními podniky, neziskovými organizacemi a veřejnými institucemi. Zazněly i informace o plánovaných akcích a možnostech zapojení do projektů podporovaných sítí TESSEA.
  • Hana Svobodová se ve své prezentaci zaměřila na aktuální projekty a iniciativy Úřadu práce ČR, které podporují zaměstnanost osob se zdravotním postižením a dalších specifických skupin.
  • Jana Sklenářová představila projekt Příležitost pro začátek, který má za cíl pomoci mladým lidem se znevýhodněním se vstupem na trh práce.
  • Jana Smetanová představila Inkubátor sociálních podniků, který zahrnuje mentoring, odborné poradenství a podporu v oblasti marketingu a komunikace. Bohdana Kašparová se podělila o zkušenosti s poskytováním konzultací a mentoringu v rámci inkubátoru, zatímco Vojtěch Drahoňovský, účastník inkubátoru a majitel Statku Cidlina, sdílel svůj příběh a přínos inkubátoru pro rozvoj jeho podnikání.
  • Poslední přednáška tohoto bloku se zaměřila na téma ESG (Environmentální, Sociální a Governance) reportingu, který se stává stále důležitějším nástrojem využitelným i pro sociální podniky. Pavel Doležal vysvětlil, jak může ESG reporting pomoci podnikům lépe komunikovat své společenské přínosy a zodpovědnost vůči investorům a partnerům a provedl účastníky postupem zpracování ESG reportu.

V rámci druhého bloku se řešily aktuální legislativní změny a podpora sociálních podniků ve veřejných zakázkách:

  • Zákon o integračním sociálním podniku, prezentovaný Ondřejem Závodským a Jakubem Majzelem z MPSV ČR, přinesl přehled nových pravidel, která mají zjednodušit proces zakládání a provozování integračních sociálních podniků.
  • Podpora sociálních podniků ve veřejných zakázkách, o níž hovořil Adam Gromnica z MMR ČR, poskytla cenné rady, jak využít veřejné zakázky k rozvoji sociálních podniků.
  • Příklady dobré praxe prezentoval David Jung z Prádelny Veronika, kde sdílel své zkušenosti s realizací veřejných zakázek sociálními podniky.

Třetí blok se zaměřil na možnosti využití umělé inteligence v praxi sociálního podnikání:

  • Úvod do generativní AI představil Martin Richter ze spolku Aignos. Posluchači měli možnost dozvědět se o různých nástrojích umělé inteligence a jejich praktickém využití pro efektivnější a kreativnější práci.
  • Příklad z praxe: AI jako podpora pro zaměstnance s duševním onemocněním předvedla Věra Moravcová. Ukázala, jak mohou moderní technologie pomáhat lidem s duševním onemocněním najít zaměstnání a udržet si ho.
  • Chatbot Poradím, který prezentoval Jan Hloušek, je virtuální pomocník využívaný v sociálních službách. Tento nástroj byl oceněn jako efektivní řešení pro poskytování rychlé a dostupné podpory klientům.

Prezentace z Veletrhu jsou ke stažení ZDE.

Na své si přišli i ti, kdo již začali s nákupy vánočních dárků. jako každý rok, čekala v předsálí pestrá prezentace stánků sociálních podniků. Zde si mohli návštěvníci zakoupit výrobky jako jsou keramika, šité výrobky, mýdla, tašky, bižuterie, pivo, sušené ovoce mrazem, chutney, sirupy a spoustu dalších krásných dárků.

Zaujala Vás tato aktualita? Sdílejte ji na sociálních sítích!

Nejnovější aktuality

  • Rozvoji obcí a regionů se opět věnoval jubilejní 10. ročník 5 okresních setkání v kraji

    Rozvoji obcí a regionů se opět věnoval jubilejní 10. ročník 5 okresních setkání v kraji

    Během měsíce listopadu 2024 se uskutečnil další ročník tradičních akcí především pro zástupce obcí v každém okresu Královéhradeckého kraje, které jsou zaměřeny na aktuální informace z oblasti regionálního rozvoje, strategického plánování a dotační politiky.

    2. 12. 2024

  • Tým inovací zamířil do Náchoda

    Tým inovací zamířil do Náchoda

    Workshop & KIP u HRONOVSKÝ s.r.o.

    25. 11. 2024

  • 7. Veletrh sociálního podnikání

    7. Veletrh sociálního podnikání

    Ve středu 13. listopadu se na na Krajském úřadě Královéhradeckého kraje konal již sedmý ročník Veletrhu sociálního podnikání.

    18. 11. 2024

  • FBW Regiony 2024: Panelové diskuze s účastí CIRI

    FBW Regiony 2024: Panelové diskuze s účastí CIRI

    Dne 24. října 2024 se v PETROF Gallery v Hradci Králové uskutečnila akce FBW Regiony 2024, zaměřená na rodinnou ústavu v kontextu svěřenských a nadačních fondů. Tato událost se konala pod záštitou Asociace krajů České republiky a přilákala řadu odborníků a zástupců rodinných firem.

    22. 10. 2024