Dnes odpoledne v EA Congress Hotelu Aldis v Hradci Králové proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků třetího ročníku soutěže "Buďte inspirací". Tuto prestižní událost uspořádala Regionální stálá konference s cílem ocenit a zviditelnit úspěšné projekty, organizace a firmy v regionu, které přinášejí inovace a inspiraci ostatním.

Cílem soutěže „Buďte inspirací“ je podpořit rozvoj obcí a regionů, sociálního podnikání a spolupráci mezi výzkumnými organizacemi a firmami v Královéhradeckém kraji. V letošním ročníku soutěže byla udělena celkem čtyři ocenění, přičemž tři z nich byla vyhlášena dnes:

 • Inovativní projekt v Chytrém regionu
 • Inspirativní sociální podnik
 • Inspirativní spolupráce výzkumných organizací a firem

Ocenění Inovativní projekt v Chytrém regionu

Do ocenění Inovativní projekt přihlásili soutěžící celkem 10 projektů. Byly vybrány vítězné projekty ve 2 kategoriích: cena odborné poroty, kterou tvořili členové Regionální stálé konference a cena veřejnosti. Regionální stálá konference hodnotila inovativnost řešení projektu, jeho prospěšnost, zapojení veřejnosti a spolupráci dalších subjektů. Vítězem se stala obec Záměl s projektem Komunitního centra Dobromysl. Obec získala jeden z místních statků, postupně jej opravuje a provozuje zde komunitní centrum. Zřídilo zde i certifikovanou přírodní zahradu. Objekt nyní slouží místním i přespolním, spolkům, dětem ve školách i školkách Charitě Rychnov nad Kněžnou nebo Pobytovému středisku pro uprchlíky v Kostelci nad Orlicí.

V online hlasování veřejnosti získala nejvíce hlasů Místní akční skupina NAD ORLICÍ, o.p.s. s projektem Technologický klub Albrechtice nad Orlicí – Tékáčko. Technologický klub je určený dětem a mládeži, a také všem, kteří mají zájem tvořit nové, interaktivní zábavné projekty, chtějí se seznámit se základy robotiky, naučit se procesy programování, orientovat se v grafickém designu a 3D tisku, pracovat s CNC nástroji, rozvíjet svoji kreativitu stavbou vlastních předmětů, nebo jen detailně pochopit, jak moderní technologie fungují a jak je využívat. Nejde o klasický kroužek, ale o profesionálně vybavenou volnočasovou aktivitu – praktickou dílnu, kde děti zkouší, bádají, objevují, kde se nebojí něco rozmontovat, chybovat a z chyb se poučit.

Ocenění Inspirativní sociální podnik

Toto ocenění bylo vyhlášeno letos poprvé a sestává se ze dvou kategorií, v jedné vybírala inspirativní sociální podnik odborná komise, v druhé pak veřejnost. Přihlásilo se celkem 13 projektů, z nichž porotu nejvíce zaujal Propagační podnik HK s.r.o.

Tato rodinná firma je od základů zaměřená na zajištění práce osobám se změněnou pracovní schopností a zaměstnává 30 lidí (95 % zaměstnanců) s OZP. Sociální zacílení plní společnosti v rámci takzvané „chráněné dílny“, která vznikla již v roce 2002.

V hlasování veřejnosti nejvíce uspěl Spolek rodičů a přátel zdravotně postižených dětí DANETA. Spolek Daneta vznikl roku 1993. Zaměřuje se na práci se zdravotně postiženými osobami a zároveň provozuje chráněné dílny, v nichž získávají pracovní uplatnění osoby se zdravotním postižením. Spolek také poskytuje praxe studentům učiliště Daneta.

Inspirativní spolupráce výzkumného a firemního sektoru v Královéhradeckém kraji

„V Královéhradeckém kraji není příliš rozšířené povědomí o spolupráci mezi firemním sektorem a výzkumnými organizacemi. Pokud k ní dochází, tak o ní odborná ani široká veřejnost velmi často neví. Cílem soutěže je tedy zpopularizovat takovou spolupráci a inspirovat více firem v regionu, aby využívaly široké nabídky služeb a potenciálu, který výzkumné organizace působící v Královéhradeckém kraji skýtají,“ upozornil radní Valenta.

Tato soutěž je určena pro výzkumníky, výzkumné týmy a výzkumné organizace z regionu. Přihlásit se mohl tým studentů, výzkumníků nebo odborných pracovníků, kteří působí ve výzkumné organizaci na území Královéhradeckého kraje, vedené v registru Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Celkem se přihlásilo osm projektů z pěti výzkumných organizací a porota vybrala tři.

První místo získala Univerzita Karlova, Lékařská fakulta v Hradci Králové s projektem Braident

Nový zdravotnický přípravek, který po ošetření vyplní parodontální chobot a zamezí vniknutí mikroorganismů z dutiny ústní. Zároveň se v čase vstřebá a nebrání regeneraci a novotvorbě kosti. Splétaná nit, kdy jednotlivá vlákna mají rozdílné vlastnosti kdy díky apsorbci vody zvětší objem a zgelovatí. Zároveň jednotlivá vlákna mají rozdílnou dobu degradace (od 7 do 28 dnů).

Druhé místo získala Univerzita Hradec Králové s projektem Smart Parking and Charging

Cílem projektu je vytvořit pro Hradecko-Pardubickou aglomeraci integrované řešení, které běžnému občanovi umožní prostřednictvím snadno použitelné mobilní aplikace vybrat volné parkovací místo v dané lokalitě, odnavigovat k vybranému místu a zaplatit. To, čím se projekt odlišuje od podobných smart-parking řešení je mimo jiné integrovaná podpora vozů s elektrickým pohonem

Třetí místo získala Univerzita Hradec Králové s projektem SmartVet

Cílem je vyvinout a aplikovat komplexní monitorovací systém pro zvířata založený na neobtěžujících metodách, které umožní dlouhodobé monitorování zvířat po operaci či z jiného důvodu ponechaných v ambulanci veterinární stanice. Díky práci výzkumníků vznikla podložka vybavená senzory, která se umístí do kotce, pod klec či pelíšek zvířete, která kontinuálně odesílá na server údaje o srdečních i dechových ozvách a o fyzické aktivitě hospitalizovaného pacienta.

Královéhradecký kraj je centrem inspirace, inovací a spolupráce. Výjimeční jednotlivci, organizace a firmy posouvají region směrem k lepší budoucnosti. Děkujeme všem, kteří dělají Královéhradecký kraj lepším místem.

Zaujala Vás tato aktualita? Sdílejte ji na sociálních sítích!

Nejnovější aktuality

 • Stavba Domova se zvláštním režimem ve Vrchlabí slavnostně zahájena

  Stavba Domova se zvláštním režimem ve Vrchlabí slavnostně zahájena

  Ve čtvrtek 18. července 2024 jsme slavnostně zahájili stavbu nového Domova se zvláštním režimem ve Vrchlabí. Tento důležitý projekt, financovaný z dotací Národního plánu obnovy a krajského rozpočtu, přidá 34 lůžek k stávajícím sociálním službám. Dokončení stavebních prací je plánováno na polovinu roku 2025.

  18. 7. 2024

 • Opočno bez tranzitní dopravy. Kraj dokončil druhou část obchvatu města o osm měsíců dříve, než se plánovalo

  Opočno bez tranzitní dopravy. Kraj dokončil druhou část obchvatu města o osm měsíců dříve, než se plánovalo

  Královéhradecký kraj dnes zahájil zkušební provoz druhé etapy obchvatu Opočna na Rychnovsku. Za nový 1,5 kilometru dlouhý úsek zaplatil 230 milionů korun. Stavba navazuje na první etapu obchvatu, kterou kraj dokončil v roce 2020. Tento významný dopravní projekt je součástí rozšíření strategické průmyslové zóny Solnice-Kvasiny a zlepšení veřejné infrastruktury v Královéhradeckém kraji.

  2. 7. 2024

 • Za vítězství v soutěži prožijí šesťáci z Broumova dva dny v ZOO

  Za vítězství v soutěži prožijí šesťáci z Broumova dva dny v ZOO

  Zoologická zahrada ve Dvoře Králové se již po patnácté stala kulisou pro vyhlášení výsledků soutěže Třídíme s želvou Bellou. Na slavnostní ocenění vítězů, které proběhlo v úterý 18. června, se do zdejšího Safari parku sjely děti ze základních škol Královéhradeckého kraje, které za pomoci odpadových materiálů vytvářely nejrůznější výtvarná díla. . Letos se nejvíce radovali šesťáci z broumovské Masarykovy základní školy.

  20. 6. 2024

 • Konference Příležitost pro region 2024 aneb Jak rozvíjet v regionu dostupné bydlení

  Konference Příležitost pro region 2024 aneb Jak rozvíjet v regionu dostupné bydlení

  V úterý 11. června 2024 proběhl v EA Hotel Tereziánský Dvůr v Hradci Králové 9. ročník konference Příležitost pro region 2024. Na téma Dostupné bydlení v KHK vystoupila řada významných odborníků z národní i regionální úrovně: zástupci Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, Státního fondu podpory investic, Centra pro [...]

  17. 6. 2024