Konference Energetika 2023 včera přivedla do Hradce Králové desítky energetických manažerů, starostů a dalších zástupců obecních samospráv, aby diskutovaly o aktuálních tématech v oblasti energetiky. Zazněly důležité informace i předpovědi pro nadcházející měsíce. Akci zorganizovalo Centrum investic, rozvoje a inovací pod patronací náměstka hejtmana Pavla Bulíčka.

„Naším hlavním cílem bylo umožnit starostům a zástupcům obecních samospráv seznámit se s aktuálními tématy v oboru energetiky, a to nejenom elektrické energie, ale i zemního plynu a dalších zdrojů, a třeba také, aby načerpali informace pro možné zajištění energetické soběstačnosti jejich obce. Při volbě témat jsme se zaměřovali především na ambice, které bude mít společnost v budoucnu, a za tímto účelem jsme pozvali experty na daná témata, což se nám povedlo,“ řekl náměstek Pavel Bulíček.

Jedním z hlavních bodů celodenního programu byla přednáška předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové, ve které se zaměřila na současný vývoj a budoucnost energetiky. „Jaderná energetika je bezpečná, protože jinak by ji neprovozovalo 32 zemí na světě. Energetika je obor, který nám umožňuje opatřovat si dostatek energie pro naše stále rostoucí potřeby a měli bychom rozumět, jak funguje. Je fajn, jestli konference posluchačům nějakým způsobem umožnila rozšířit si informační základnu,“ zhodnotila Dana Drábová.

Dopad energetiky na ekonomiku byl tématem přednášky Lukáše Kovandy. „Dnešní situace na poli energetiky je mnohem lepší, než jsme očekávali v loňském roce. Lidé a domácnosti se v příštím roce dočkají dramatického zlevnění energií, a to jak elektřiny, tak plynu, což je samozřejmě příznivá zpráva nejen pro ně, ale i pro celou ekonomiku, protože inflace ji nebude tak drtit jako letos. Očekáváme pokles inflace v příštím roce pod úroveň 5 %, možná až ke 2 %,“ uvedl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank, který v letech 2020–2022 působil v Národní ekonomické radě vlády.

Význam konference podle Kovandy je zejména v tom, že panuje spousta dohadů a nejasností na straně veřejnosti, a je proto dobré se setkat a říci si skutečnosti tak, jak jsou s možností předat daleko více informací než například v televizním vysílání.

Druhý ročník konference Energetika 2023 uspořádalo Centrum investic, rozvoje a inovací ve spolupráci s Královéhradeckým krajem a Krajskou hospodářskou komorou Královéhradeckého kraje. Akce byla určena pro odborníky z oblasti veřejné i podnikatelské sféry. „Ráda bych poděkovala všem vystupujícím za jejich informačně nabyté prezentace, poutavé výstupy a účastníkům za vytvoření skvělé atmosféry konference,“ doplnila zástupkyně ředitelky Centra investic, rozvoje a inovací Lenka Bacovská.

Záznam celé konference si můžete pustit na tomto odkazu:
https://www.youtube.com/live/KsfZSzicRlA?feature=share

Štítky: energetika

Zaujala Vás tato aktualita? Sdílejte ji na sociálních sítích!

Nejnovější aktuality

 • První workshop v rámci Akademie kreativního učení otevřel dveře plné inspirace a kreativity

  První workshop v rámci Akademie kreativního učení otevřel dveře plné inspirace a kreativity

  Tým Oddělení inovací CIRI odstartoval Akademii kreativního učení

  9. 2. 2024

 • Datový portál Královéhradeckého kraje získal prestižní ocenění a nominaci v evropských soutěžích

  Datový portál Královéhradeckého kraje získal prestižní ocenění a nominaci v evropských soutěžích

  Datový portál Královéhradeckého kraje, vyvinutý ve spolupráci s odborným konzultantem Tomášem Mertou z CIRI, opětovně přitáhl pozornost svými vynikajícími úspěchy v různých soutěžích. Tentokrát zazářil v dvou evropských soutěžích.

  7. 2. 2024

 • Nový program URBACT podporuje vznik sítí měst

  Nový program URBACT podporuje vznik sítí měst

  Seminář k programu URBACT, Evropské městské iniciativě (EUI) a dalším mezinárodním programům a fondům.

  1. 2. 2024

 • První Digi brunch v Hradci Králové

  První Digi brunch v Hradci Králové

  Úvodním bodem setkání byla prezentace Josefa Lochmana, odborného konzultanta projektu EDIH Northeast, který posluchače seznámil s významem a cíli projektu EDIH Northeast. Projekt je zaměřen na podporu zavádění digitálních technologií ve firmách a veřejné správě nejen v Libereckém a Královéhradeckém kraji.

  1. 2. 2024