Konference Energetika 2023 včera přivedla do Hradce Králové desítky energetických manažerů, starostů a dalších zástupců obecních samospráv, aby diskutovaly o aktuálních tématech v oblasti energetiky. Zazněly důležité informace i předpovědi pro nadcházející měsíce. Akci zorganizovalo Centrum investic, rozvoje a inovací pod patronací náměstka hejtmana Pavla Bulíčka.

„Naším hlavním cílem bylo umožnit starostům a zástupcům obecních samospráv seznámit se s aktuálními tématy v oboru energetiky, a to nejenom elektrické energie, ale i zemního plynu a dalších zdrojů, a třeba také, aby načerpali informace pro možné zajištění energetické soběstačnosti jejich obce. Při volbě témat jsme se zaměřovali především na ambice, které bude mít společnost v budoucnu, a za tímto účelem jsme pozvali experty na daná témata, což se nám povedlo,“ řekl náměstek Pavel Bulíček.

Jedním z hlavních bodů celodenního programu byla přednáška předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové, ve které se zaměřila na současný vývoj a budoucnost energetiky. „Jaderná energetika je bezpečná, protože jinak by ji neprovozovalo 32 zemí na světě. Energetika je obor, který nám umožňuje opatřovat si dostatek energie pro naše stále rostoucí potřeby a měli bychom rozumět, jak funguje. Je fajn, jestli konference posluchačům nějakým způsobem umožnila rozšířit si informační základnu,“ zhodnotila Dana Drábová.

Dopad energetiky na ekonomiku byl tématem přednášky Lukáše Kovandy. „Dnešní situace na poli energetiky je mnohem lepší, než jsme očekávali v loňském roce. Lidé a domácnosti se v příštím roce dočkají dramatického zlevnění energií, a to jak elektřiny, tak plynu, což je samozřejmě příznivá zpráva nejen pro ně, ale i pro celou ekonomiku, protože inflace ji nebude tak drtit jako letos. Očekáváme pokles inflace v příštím roce pod úroveň 5 %, možná až ke 2 %,“ uvedl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank, který v letech 2020–2022 působil v Národní ekonomické radě vlády.

Význam konference podle Kovandy je zejména v tom, že panuje spousta dohadů a nejasností na straně veřejnosti, a je proto dobré se setkat a říci si skutečnosti tak, jak jsou s možností předat daleko více informací než například v televizním vysílání.

Druhý ročník konference Energetika 2023 uspořádalo Centrum investic, rozvoje a inovací ve spolupráci s Královéhradeckým krajem a Krajskou hospodářskou komorou Královéhradeckého kraje. Akce byla určena pro odborníky z oblasti veřejné i podnikatelské sféry. „Ráda bych poděkovala všem vystupujícím za jejich informačně nabyté prezentace, poutavé výstupy a účastníkům za vytvoření skvělé atmosféry konference,“ doplnila zástupkyně ředitelky Centra investic, rozvoje a inovací Lenka Bacovská.

Záznam celé konference si můžete pustit na tomto odkazu:
https://www.youtube.com/live/KsfZSzicRlA?feature=share

Štítky: energetika

Zaujala Vás tato aktualita? Sdílejte ji na sociálních sítích!

Nejnovější aktuality

 • Za vítězství v soutěži prožijí šesťáci z Broumova dva dny v ZOO

  Za vítězství v soutěži prožijí šesťáci z Broumova dva dny v ZOO

  Zoologická zahrada ve Dvoře Králové se již po patnácté stala kulisou pro vyhlášení výsledků soutěže Třídíme s želvou Bellou. Na slavnostní ocenění vítězů, které proběhlo v úterý 18. června, se do zdejšího Safari parku sjely děti ze základních škol Královéhradeckého kraje, které za pomoci odpadových materiálů vytvářely nejrůznější výtvarná díla. . Letos se nejvíce radovali šesťáci z broumovské Masarykovy základní školy.

  20. 6. 2024

 • Konference Příležitost pro region 2024 aneb Jak rozvíjet v regionu dostupné bydlení

  Konference Příležitost pro region 2024 aneb Jak rozvíjet v regionu dostupné bydlení

  V úterý 11. června 2024 proběhl v EA Hotel Tereziánský Dvůr v Hradci Králové 9. ročník konference Příležitost pro region 2024. Na téma Dostupné bydlení v KHK vystoupila řada významných odborníků z národní i regionální úrovně: zástupci Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, Státního fondu podpory investic, Centra pro [...]

  17. 6. 2024

 • Začíná nová éra bývalého vojenského objektu Vrbenského kasáren

  Začíná nová éra bývalého vojenského objektu Vrbenského kasáren

  Rekonstrukce Vrbenského kasáren slavnostně zahájena. Unikátní projekt spolufinancovaný ze čtyř dotačních zdrojů a z rozpočtu Královéhradeckého kraje se v pátek 14. června 2024 slavnostně zahájil. Zásluhu na získání dotačních prostředků má Centrum investic, rozvoje a inovací.

  14. 6. 2024

 • Fotovoltaická elektřina jako energie budoucnosti? O čistých energiích debatovali účastníci konference Energetika 2024

  Fotovoltaická elektřina jako energie budoucnosti? O čistých energiích debatovali účastníci konference Energetika 2024

  Konference Energetika 2024 přivedla do Hradce Králové desítky energetických manažerů, starostů a dalších zástupců obecních samospráv, aby diskutovali o aktuálních tématech v oblasti energetiky. Zazněly důležité informace i předpovědi pro nadcházející měsíce. Akci zorganizovalo Centrum investic, rozvoje a inovací pod patronací náměstka hejtmana Pavla Bulíčka.

  13. 6. 2024