Na začátku listopadu bylo po téměř roční rekonstrukci otevřeno návštěvníkům úpické hvězdárny nové odborné pozorovací centrum. Stavbou za necelých pět milionů korun byl vytvořen moderní prostor, který přibližuje astronomii široké veřejnosti. Otevření odborného centra umožnilo návštěvníkům aktivní účast na astronomických pozorováních a seznámení se s principy zpracování dat.

Nové centrum vzniklo na místě původního slunečního domu, kde stavbaři provedli rozsáhlou rekonstrukci a vytvořili „pozorovací“ místnosti s vizualizací pozorování, meteorologickým a seismickým stanovištěm. Dále zde byly instalovány celooblohové kamery, zařízení pro registraci meteorů a další měřící technika. Druhá místnost byla vybavena technikou pro zpracování dat, umožňující návštěvníkům seznámení s principy zpracování a archivace napozorovaných dat.

Projekt, který administrovalo Oddělení projektového řízení CIRI, nezahrnoval pouze stavební úpravy, ale také propagaci hvězdárny prostřednictvím informačních panelů, letáků a brožur v jazykových mutacích.

Finanční podporu ve výši 3,5 milionu korun poskytl Královéhradecký kraj a zbylých 1,49 milionu korun bylo pokryto dotací z Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech.

Jedná se o druhou hvězdárnu v Královéhradeckém kraji, postavenou roku 1959, která je nyní vybavena nejnovějšími technologiemi a nabízí různé programy a aktivity pro všechny věkové skupiny. Věříme, že tato rozsáhlá modernizace hvězdárny přiláká více návštěvníků a rozšíří zájem o astronomii v kraji,“ uvedla Ing. Lenka Bacovská, vedoucí Oddělení projektového řízení CIRI.

Zaujala Vás tato aktualita? Sdílejte ji na sociálních sítích!

Nejnovější aktuality

 • Za vítězství v soutěži prožijí šesťáci z Broumova dva dny v ZOO

  Za vítězství v soutěži prožijí šesťáci z Broumova dva dny v ZOO

  Zoologická zahrada ve Dvoře Králové se již po patnácté stala kulisou pro vyhlášení výsledků soutěže Třídíme s želvou Bellou. Na slavnostní ocenění vítězů, které proběhlo v úterý 18. června, se do zdejšího Safari parku sjely děti ze základních škol Královéhradeckého kraje, které za pomoci odpadových materiálů vytvářely nejrůznější výtvarná díla. . Letos se nejvíce radovali šesťáci z broumovské Masarykovy základní školy.

  20. 6. 2024

 • Konference Příležitost pro region 2024 aneb Jak rozvíjet v regionu dostupné bydlení

  Konference Příležitost pro region 2024 aneb Jak rozvíjet v regionu dostupné bydlení

  V úterý 11. června 2024 proběhl v EA Hotel Tereziánský Dvůr v Hradci Králové 9. ročník konference Příležitost pro region 2024. Na téma Dostupné bydlení v KHK vystoupila řada významných odborníků z národní i regionální úrovně: zástupci Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, Státního fondu podpory investic, Centra pro [...]

  17. 6. 2024

 • Začíná nová éra bývalého vojenského objektu Vrbenského kasáren

  Začíná nová éra bývalého vojenského objektu Vrbenského kasáren

  Rekonstrukce Vrbenského kasáren slavnostně zahájena. Unikátní projekt spolufinancovaný ze čtyř dotačních zdrojů a z rozpočtu Královéhradeckého kraje se v pátek 14. června 2024 slavnostně zahájil. Zásluhu na získání dotačních prostředků má Centrum investic, rozvoje a inovací.

  14. 6. 2024

 • Fotovoltaická elektřina jako energie budoucnosti? O čistých energiích debatovali účastníci konference Energetika 2024

  Fotovoltaická elektřina jako energie budoucnosti? O čistých energiích debatovali účastníci konference Energetika 2024

  Konference Energetika 2024 přivedla do Hradce Králové desítky energetických manažerů, starostů a dalších zástupců obecních samospráv, aby diskutovali o aktuálních tématech v oblasti energetiky. Zazněly důležité informace i předpovědi pro nadcházející měsíce. Akci zorganizovalo Centrum investic, rozvoje a inovací pod patronací náměstka hejtmana Pavla Bulíčka.

  13. 6. 2024