Úvodním bodem setkání byla prezentace Josefa Lochmana, odborného konzultanta projektu EDIH Northeast, který posluchače seznámil s významem a cíli projektu EDIH Northeast. Projekt je zaměřen na podporu zavádění digitálních technologií ve firmách a veřejné správě nejen v Libereckém a Královéhradeckém kraji.

Jan Kočí z CXI TUL ve své prezentaci „Je třeba bát se umělé inteligence?“ představil poutavou formou vývoj toho, čemu dnes říkáme umělá inteligence, její základní koncepty a potenciální dopady na fungování společnosti, firem či státní správy. Součástí prezentace bylo i mnoho případů nasazení chytrých řešení či přímo AI, kterých se pracoviště CXI při TUL účastnilo.

Následně firmy SoftLi CZ a Mainware ukázaly, jak jejich softwarová řešení mohou zlepšit efektivitu a snížit náklady ve výrobě samotné nebo údržbě výrobních zařízení. Společnost SoftLi se specializuje na tzv. MES, což je Manufacturing Execution System neboli systém, který je pojítkem mezi podnikovým informačním systémem (ERP) a dalšími systémy pro automatizaci výroby. Konkrétní příklady Lukáše Slováka nás přesvědčily, že i vyšší investice do vhodného MES řešení se může vrátit klidně již za zhruba rok používání.

Mainware je dceřiná společnost výrobní společností JHV, která navrhuje a vyrábí komplexní výrobní linky do velkých závodů. Mainware své matce, výrobcům pokročilých strojů a výrobních linek, systémovým integrátorům či výrobním společnostem nabízí SW řešení v oblasti automatizace. Servis či obsluha rozbitého stroje nebo celé komplexní výrobní linky tak již není noční můrou managementu, ale jasně definovaným a řešitelným úkolem.

Bylo zodpovězeno několik zajímavých dotazů a diskutovány možnosti nasazení AI ve specifických podmínkách firem, ze kterých pocházeli posluchači. Digi brunch byl vhodnou příležitostí pro vzájemnou výměnu názorů, podnětů a zkušeností mezi účastníky a odborníky z řad prezentujících.

Tým EDIH Northeast na CIRI

Zaujala Vás tato aktualita? Sdílejte ji na sociálních sítích!

Nejnovější aktuality

 • Stavba Domova se zvláštním režimem ve Vrchlabí slavnostně zahájena

  Stavba Domova se zvláštním režimem ve Vrchlabí slavnostně zahájena

  Ve čtvrtek 18. července 2024 jsme slavnostně zahájili stavbu nového Domova se zvláštním režimem ve Vrchlabí. Tento důležitý projekt, financovaný z dotací Národního plánu obnovy a krajského rozpočtu, přidá 34 lůžek k stávajícím sociálním službám. Dokončení stavebních prací je plánováno na polovinu roku 2025.

  18. 7. 2024

 • Opočno bez tranzitní dopravy. Kraj dokončil druhou část obchvatu města o osm měsíců dříve, než se plánovalo

  Opočno bez tranzitní dopravy. Kraj dokončil druhou část obchvatu města o osm měsíců dříve, než se plánovalo

  Královéhradecký kraj dnes zahájil zkušební provoz druhé etapy obchvatu Opočna na Rychnovsku. Za nový 1,5 kilometru dlouhý úsek zaplatil 230 milionů korun. Stavba navazuje na první etapu obchvatu, kterou kraj dokončil v roce 2020. Tento významný dopravní projekt je součástí rozšíření strategické průmyslové zóny Solnice-Kvasiny a zlepšení veřejné infrastruktury v Královéhradeckém kraji.

  2. 7. 2024

 • Za vítězství v soutěži prožijí šesťáci z Broumova dva dny v ZOO

  Za vítězství v soutěži prožijí šesťáci z Broumova dva dny v ZOO

  Zoologická zahrada ve Dvoře Králové se již po patnácté stala kulisou pro vyhlášení výsledků soutěže Třídíme s želvou Bellou. Na slavnostní ocenění vítězů, které proběhlo v úterý 18. června, se do zdejšího Safari parku sjely děti ze základních škol Královéhradeckého kraje, které za pomoci odpadových materiálů vytvářely nejrůznější výtvarná díla. . Letos se nejvíce radovali šesťáci z broumovské Masarykovy základní školy.

  20. 6. 2024

 • Konference Příležitost pro region 2024 aneb Jak rozvíjet v regionu dostupné bydlení

  Konference Příležitost pro region 2024 aneb Jak rozvíjet v regionu dostupné bydlení

  V úterý 11. června 2024 proběhl v EA Hotel Tereziánský Dvůr v Hradci Králové 9. ročník konference Příležitost pro region 2024. Na téma Dostupné bydlení v KHK vystoupila řada významných odborníků z národní i regionální úrovně: zástupci Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, Státního fondu podpory investic, Centra pro [...]

  17. 6. 2024