Úvodním bodem setkání byla prezentace Josefa Lochmana, odborného konzultanta projektu EDIH Northeast, který posluchače seznámil s významem a cíli projektu EDIH Northeast. Projekt je zaměřen na podporu zavádění digitálních technologií ve firmách a veřejné správě nejen v Libereckém a Královéhradeckém kraji.
Jan Kočí z CXI TUL ve své prezentaci „Je třeba bát se umělé inteligence?“ představil poutavou formou vývoj toho, čemu dnes říkáme umělá inteligence, její základní koncepty a potenciální dopady na fungování společnosti, firem či státní správy. Součástí prezentace bylo i mnoho případů nasazení chytrých řešení či přímo AI, kterých se pracoviště CXI při TUL účastnilo.
Následně firmy SoftLi CZ a Mainware ukázaly, jak jejich softwarová řešení mohou zlepšit efektivitu a snížit náklady ve výrobě samotné nebo údržbě výrobních zařízení. Společnost SoftLi se specializuje na tzv. MES, což je Manufacturing Execution System neboli systém, který je pojítkem mezi podnikovým informačním systémem (ERP) a dalšími systémy pro automatizaci výroby. Konkrétní příklady Lukáše Slováka nás přesvědčily, že i vyšší investice do vhodného MES řešení se může vrátit klidně již za zhruba rok používání.
Mainware je dceřiná společnost výrobní společností JHV, která navrhuje a vyrábí komplexní výrobní linky do velkých závodů. Mainware své matce, výrobcům pokročilých strojů a výrobních linek, systémovým integrátorům či výrobním společnostem nabízí SW řešení v oblasti automatizace. Servis či obsluha rozbitého stroje nebo celé komplexní výrobní linky tak již není noční můrou managementu, ale jasně definovaným a řešitelným úkolem.
Bylo zodpovězeno několik zajímavých dotazů a diskutovány možnosti nasazení AI ve specifických podmínkách firem, ze kterých pocházeli posluchači. Digi brunch byl vhodnou příležitostí pro vzájemnou výměnu názorů, podnětů a zkušeností mezi účastníky a odborníky z řad prezentujících.
Tým EDIH Northeast na CIRI