Přeshraniční region mezi krkonošským městem Špindlerův Mlýn a obcí Podgórzyn na polské straně ožije díky nové tematické stezce pro turisty.

Stezka pojatá jako putování mlynáře za přírodními a historickými zajímavostmi doplní a rozšíří stávající síť tras i nabídku turistických cílů. Dotační projekt v rámci operačního programu Interreg Česko – Polsko 2021–2027 byl v hodnocení úspěšný, a tak si jej nyní můžeme představit.

Vedoucím partnerem projektu je Špindlerův Mlýn. Dalšími partnery jsou Gmina Podgórzyn a Nadleśnictwo Śnieżka. Mlynářovo turistické a přírodovědné putování v sobě kloubí témata PŘÍRODA a MLYNÁŘ, která si dosud každý z partnerů prezentoval sám a odděleně.
V souvislosti s tím se na cestě, která povede ze Špindlerova Mlýna směrem do Polska, budou realizovat následující investice:

  • rekonstrukce částí cesty;
  • rekonstrukce historického Bílého mostu ve Špindlerově Mlýně;
  • doplnění turistického mobiliáře;
  • vytvoření virtuální verze trasy;
  • vytvoření a tisk turistických map a propagačních materiálů;
  • rekonstrukce turistického informačního a přírodovědného místa v polské obci Podgórzyn.

Jedná se o kroky, které jsou nezbytné pro sjednocení trasy a její zpřístupnění návštěvníkům.

Potřebují Krkonoše novou stezku?

Město Špindlerův Mlýn patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější střediska na pomezí Česka a Polska. Většina turistů jej však navštěvuje pouze v zimě, a navíc si jako svůj cíl vybírá stále jen pár nejznámějších dominant v okolí. Málokdy přitom překročí hranice. Na druhé straně je situace podobná. Návštěvníci v okolí Podgórzyn zůstávají v Polsku, u nejvytíženějších lokalit.

V důsledku toho dochází k:

  • přetížení turistických tras;
  • negativnímu dopadu na vnímání lokality;
  • stagnaci socioekonomického rozvoje;
  • problémům z hlediska ochrany životního prostředí;
  • zhoršení kvality života místních obyvatel.

Projekt staví na přesvědčení, že toto JE možné řešit. Jak? Rozložit návštěvnost do více lokalit, a to na obou stranách hranice. A hlavně tyto lokality, dříve vnímané odděleně, propojit do jedné přeshraniční česko-polské oblasti – lákavé destinaci pro turisty a zároveň příjemného místa pro život místních.

„Je to skvělý příklad spolupráce mezi Českem a Polskem. Věřím, že tato stezka prodlouží turistickou sezónu, a tím podpoří hospodářský růst v celém příhraničí, protože to je na příjmech z cestovního ruchu závislé. Zároveň zlepší kvalitu života místních a ochrání přírodní dědictví. Tato nová stezka propojí naše krásné obce a nabídne návštěvníkům Krkonoš jedinečný zážitek,“ popsal očekávané přínosy projektu starosta Špindlerova Mlýna Martin Jandura.

Dobře připravený projekt – Mlynářovo putování v číslech:

  • Plánovaný rozpočet: 899 383,6 EUR (vč. DPH)
  • Dotace EFRR: 719 506,87 EUR (vč. DPH)
  • Operační program: Interreg Česko – Polsko 2021–2027
  • Realizace: do konce roku 2026

Hodnotitelé posuzovali projekt z hlediska kvality, přeshraničního dopadu a spolupráce partnerů i vlivu na životní prostředí. Výsledky se prezentovaly v březnu 2024 na zasedání monitorovacího výboru programu. Z maximálního počtu 136,5 bodů získal projekt Mlynářovo turistické a přírodovědné putování 119,65 bodů, a umístil se tak na 1. místě ze všech 16 hodnocených projektů.

„Z tak skvělého hodnocení projektu jsem nadšená, ve výzvách pro česko-polskou spolupráci je vždy vysoká konkurence, výsledek mě opravdu těší. Projekt Mlynářova putování je inovativní, spojuje přírodu, historii a kulturu. Věřím, že se jedná o další dlouhodobou spolupráci Špindlerova Mlýna s polskými partnery,“ komentovala úspěch Ing. Lenka Bacovská, vedoucí oddělení projektového řízení CIRI HK.

Pozitivní dopad na přeshraniční spolupráci a život místních

Oblast česko-polských hranic v okolí Špindlerova Mlýna má svá specifika. Relativní neprostupnost krkonošských hor působí jako bariéra – přeshraniční spolupráce, jako i obchodní kontakty, se nemůže rozvíjet, což omezuje každodenní občanský život. Místní Češi a Poláci sice žijí kousek od sebe, ale dosud odděleně. Projekt tematické stezky věří, že dokáže propojit celé území a využít plně jeho turistický potenciál.

Nabídka aktivit a možností se rozšíří, rozloží se koncentrace turistů v místě i čase a málo vytížené trasy budou rázem atraktivnější. Stezka propojí partnerské obce a přispěje jak k udržitelnému rozvoji cestovního ruchu, tak ke zlepšení kvality života obyvatel. To vše citlivě, s důrazem na zachování přírodní jedinečnosti území.

Zaujala Vás tato aktualita? Sdílejte ji na sociálních sítích!

Nejnovější aktuality

  • Vánoční přání od týmu CIRI

    Vánoční přání od týmu CIRI

    Za celý tým organizace CIRI Vám přejeme krásné a poklidné Vánoce plné radosti a pohody. Do nového roku 2025 přejeme hodně štěstí, zdraví a mnoho úspěchů v osobním i pracovním životě.

    16. 12. 2024

  • Rozvoji obcí a regionů se opět věnoval jubilejní 10. ročník 5 okresních setkání v kraji

    Rozvoji obcí a regionů se opět věnoval jubilejní 10. ročník 5 okresních setkání v kraji

    Během měsíce listopadu 2024 se uskutečnil další ročník tradičních akcí především pro zástupce obcí v každém okresu Královéhradeckého kraje, které jsou zaměřeny na aktuální informace z oblasti regionálního rozvoje, strategického plánování a dotační politiky.

    2. 12. 2024

  • Tým inovací zamířil do Náchoda

    Tým inovací zamířil do Náchoda

    Workshop & KIP u HRONOVSKÝ s.r.o.

    25. 11. 2024

  • 7. Veletrh sociálního podnikání

    7. Veletrh sociálního podnikání

    Ve středu 13. listopadu se na na Krajském úřadě Královéhradeckého kraje konal již sedmý ročník Veletrhu sociálního podnikání.

    18. 11. 2024