Dokončili jsme management projektu Královéhradeckého kraje Společně pro Ukrajinu, zaměřeného na podporu přeshraniční spolupráce institucí zapojených do integrace cizinců. Projekt byl spolufinancován z programu česko-polské spolupráce Interreg V–A. V rámci projektu byl vytvořen prostor pro vzájemné předávání informací a zkušeností mezi resorty v okresech i mezi institucemi na obou stranách česko-polské hranice.

Projektu Společně pro Ukrajinu se zúčastnilo na 300 úředníků a sociálních pracovníků, přičemž se projekt členil na dvě hlavní části. V první části proběhl monitoring a zmapování stávající situace systému integrace cizinců. Během rozhovorů s úředníky, pracovníky úřadů práce, sociálními pracovníky, dobrovolníky i pedagogy byly zjišťovány překážky, které bezproblémové integraci brání. Společně byly identifikovány také možnosti spolupráce a podpory úředníků.

Ve druhé části projektu se v každém okrese Královéhradeckého kraje uskutečnil jednodenní workshop a návazné dvoudenní setkání, kterého se zúčastnili i zástupci polských institucí. Setkání bylo určeno pro zástupce Odboru azylové a migrační politiky, VZP, ČSSZ, Úřadu práce ČR, inspektorátu práce, živnostenských úřadů, sociálních pracovníků z městských úřadů, pedagogů, ukrajinských spolků a dalších subjektů. Setkání byla věnována nasdílení zkušeností, diskusím nad hranicemi tolerance, aktuální legislativě a také intenzivnímu psychologickému výcviku, pro který byla podkladem zejména příručka zpracovaná lektory projektu a psychology složek integrované záchranné služby.

„Na podporu spolupráce institucí a jejich pracovníků, kteří jsou v přímém kontaktu s uprchlíky jsme získali dotaci přes 1,5 milionu korun, Královéhradecký kraj přidal dalších 162 000 Kč. Jsem velmi ráda, že se nám podařilo dotaci získat a tím přispět k podpoře tohoto celospolečenského tématu, který rezonuje nejen územím Královéhradeckého kraje“, uvádí Ing. Lenka Bacovská, vedoucí oddělení projektového řízení.

Projekt umožnil také proškolení pracovníků podílejících se na integraci cizinců, poskytl těmto pracovníkům cenné znalosti pro to, aby mohli efektivněji a s potřebnou dávkou empatie pomoci uprchlíkům v jejich složité životní situaci. Tyto přístupy a znalosti pak bylo možné díky projektu vzájemně nasdílet, porovnat a inspirovat se ze zkušeností polského partnera, který stejnou situaci řeší na druhé straně česko-polské hranice.

Zaujala Vás tato aktualita? Sdílejte ji na sociálních sítích!

Nejnovější aktuality

 • Za vítězství v soutěži prožijí šesťáci z Broumova dva dny v ZOO

  Za vítězství v soutěži prožijí šesťáci z Broumova dva dny v ZOO

  Zoologická zahrada ve Dvoře Králové se již po patnácté stala kulisou pro vyhlášení výsledků soutěže Třídíme s želvou Bellou. Na slavnostní ocenění vítězů, které proběhlo v úterý 18. června, se do zdejšího Safari parku sjely děti ze základních škol Královéhradeckého kraje, které za pomoci odpadových materiálů vytvářely nejrůznější výtvarná díla. . Letos se nejvíce radovali šesťáci z broumovské Masarykovy základní školy.

  20. 6. 2024

 • Konference Příležitost pro region 2024 aneb Jak rozvíjet v regionu dostupné bydlení

  Konference Příležitost pro region 2024 aneb Jak rozvíjet v regionu dostupné bydlení

  V úterý 11. června 2024 proběhl v EA Hotel Tereziánský Dvůr v Hradci Králové 9. ročník konference Příležitost pro region 2024. Na téma Dostupné bydlení v KHK vystoupila řada významných odborníků z národní i regionální úrovně: zástupci Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, Státního fondu podpory investic, Centra pro [...]

  17. 6. 2024

 • Začíná nová éra bývalého vojenského objektu Vrbenského kasáren

  Začíná nová éra bývalého vojenského objektu Vrbenského kasáren

  Rekonstrukce Vrbenského kasáren slavnostně zahájena. Unikátní projekt spolufinancovaný ze čtyř dotačních zdrojů a z rozpočtu Královéhradeckého kraje se v pátek 14. června 2024 slavnostně zahájil. Zásluhu na získání dotačních prostředků má Centrum investic, rozvoje a inovací.

  14. 6. 2024

 • Fotovoltaická elektřina jako energie budoucnosti? O čistých energiích debatovali účastníci konference Energetika 2024

  Fotovoltaická elektřina jako energie budoucnosti? O čistých energiích debatovali účastníci konference Energetika 2024

  Konference Energetika 2024 přivedla do Hradce Králové desítky energetických manažerů, starostů a dalších zástupců obecních samospráv, aby diskutovali o aktuálních tématech v oblasti energetiky. Zazněly důležité informace i předpovědi pro nadcházející měsíce. Akci zorganizovalo Centrum investic, rozvoje a inovací pod patronací náměstka hejtmana Pavla Bulíčka.

  13. 6. 2024