V úterý 4. června se pod Kunětickou horou konalo historicky první společné jednání Rady pro výzkum, vývoj a inovace Královéhradeckého kraje (RVVI) a Krajské rady pro inovace Pardubického kraje (KRPI). Hlavním tématem setkání byla spolupráce obou krajů v oblasti biomedicíny.

V úterý 4. června se pod Kunětickou horou konalo historicky první společné jednání Rady pro výzkum, vývoj a inovace Královéhradeckého kraje (RVVI) a Krajské rady pro inovace Pardubického kraje (KRPI). Hlavním tématem setkání byla spolupráce obou krajů v oblasti biomedicíny.

Na úvod jednání oba kraje představily své dosavadní aktivity v rámci projektů Smart akcelerátor, které naplňují krajské strategie rozvoje výzkumu a inovací.

Královéhradecký kraj klade důraz na aktivní development a podporu malých středních firem a výzkumných organizací, kterým nabízí nejen vzdělávání, mezioborovou spolupráci ale také finanční nástroje přispívající ke zvýšení konkurenceschopnosti a vyrovnání se s aktuálními trendy. Velký důraz je kladen také na podporu kariérového poradenství při výběru dalšího profesního směřování žáků základních a středních škol s důrazem na odborné vzdělávání v silných doménách specializace kraje. Také pedagogickým pracovníkům je věnována pozornost v oblasti vzdělávání v souladu s nejnovějšími trendy a společenskými výzvami. Na závěr byly představeny služby Welcome Office, které podporují zahraniční studenty a výzkumníky především na univerzitě.

Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje (RRAPK) prezentovala své strategické intervence zaměřené na podporu kyberbezpečnosti a digitalizace, a finanční nástroje v podobě inovačních a technologických voucherů. Ambiciózní vizí je vybudování Pardubického vývojového a inovačního centra (PARvic) v Pardubicích, což je další strategická iniciativa Pardubického kraje, rozvíjená Pardubickým podnikatelským inkubátorem (P-PINK). Aktivity P-PINK a vizi PARvic představil Jiří Janků, ředitel P-PINK. Cílem PARvic je stát se krajským generátorem výsledků vědecko-výzkumné a vývojové činnosti a inovací z akademického, podnikatelského a veřejného sektoru.

Významné bylo vystoupení doc. Vladimíra Velebného, majitele společnosti Contipro, lídra ve výrobě a výzkumu kyseliny hyaluronové, a doc. Karla Volence, majitele společnosti ELLA-CS, která se specializuje na vývoj a výrobu stentů pro trávicí trakt a dýchací cesty. Společně představili vizi Východočeského bioklastru, který by poskytoval své know-how, vědecko-výzkumné zázemí a genia loci zavedených laboratoří začínajícím firmám a subjektům hledajícím podporu v jakékoli fázi vědecko-výzkumného cyklu. Jakým směrem se tato vize klastru bude ubírat, ukáže čas, ale my zůstaneme v centru dění a budeme podporovat další kroky vedoucí ke spolupráci a rozvoji inovací v našich krajích.

Další potenciál pro rozvoj spolupráce obou krajů, představuje doména specializace nové textilní materiály, která je v současnosti intenzivně rozvíjena především v Královéhradeckém kraji, kde se potkávají na společných jednáních a konferencích významné textilní firmy a výzkumné organizace z celé republiky.

Zaujala Vás tato aktualita? Sdílejte ji na sociálních sítích!

Nejnovější aktuality

  • Návštěva v CIRI ze západu (Čech)

    Návštěva v CIRI ze západu (Čech)

    Ve čtvrtek 3. října 2024 zavítalo na exkurzi do CIRI téměř 30 studentů 3. ročníku geografie z ekonomické fakulty Západočeské univerzity v Plzni pod vedením doc. RNDr. Jiřího Ježka, Ph.D. Naši hosté byli uvítáni ředitelkou CIRI Mgr. et Mgr. Vendulou Hájkovou, MBA, která jim zároveň představila činnost a ambice naší krajské rozvojové agentury, [...]

    7. 10. 2024

  • Deset krajských organizací jde do finále s vlastní fotovoltaikou

    Deset krajských organizací jde do finále s vlastní fotovoltaikou

    Deset krajských sociálních, vzdělávacích a kulturních organizací si bude od příštího roku vyrábět prostřednictvím vlastních fotovoltaických elektráren elektrickou energii na svůj provoz. Rada kraje na začátku roku vybrala vítězného dodavatele. Cílem je zlevnění elektřiny, stabilizace nákladů, vyšší energetická nezávislost těchto organizací a snížení zátěže životního prostředí. Tento projekt je financován Evropskou unií z Operačního programu Životní prostředí.

    7. 10. 2024

  • Soutěž Buďte inspirací zná své vítěze

    Soutěž Buďte inspirací zná své vítěze

    1. října proběhlo v EA Congress Hotelu Aldis v Hradci Králové slavnostní vyhlášení výsledků třetího ročníku soutěže "Buďte inspirací 2024". Tuto prestižní událost uspořádala Regionální stálá konference s cílem ocenit a zviditelnit úspěšné projekty, organizace a firmy v regionu, které přinášejí inovace a inspiraci ostatním.

    3. 10. 2024

  • Pozvánka na Regionální fórum podpory investic do bydlení

    Pozvánka na Regionální fórum podpory investic do bydlení

    Využijte jedinečnou příležitost informovat se o možnostech financování a poradenské podpory pro projekty dostupného nájemního bydlení. Setkání měst a obcí z regionu nabídne výměnu zkušeností z praxe a možnost dialogu starostů, vedoucích investičních odborů, představitelů dalších veřejných a privátních investorů s odborníky na dotační a úvěrové financování nebo projektanty, architekty a dalšími zástupci sítě expertů SFPI.

    10. 9. 2024