V úterý 4. června se pod Kunětickou horou konalo historicky první společné jednání Rady pro výzkum, vývoj a inovace Královéhradeckého kraje (RVVI) a Krajské rady pro inovace Pardubického kraje (KRPI). Hlavním tématem setkání byla spolupráce obou krajů v oblasti biomedicíny.

V úterý 4. června se pod Kunětickou horou konalo historicky první společné jednání Rady pro výzkum, vývoj a inovace Královéhradeckého kraje (RVVI) a Krajské rady pro inovace Pardubického kraje (KRPI). Hlavním tématem setkání byla spolupráce obou krajů v oblasti biomedicíny.

Na úvod jednání oba kraje představily své dosavadní aktivity v rámci projektů Smart akcelerátor, které naplňují krajské strategie rozvoje výzkumu a inovací.

Královéhradecký kraj klade důraz na aktivní development a podporu malých středních firem a výzkumných organizací, kterým nabízí nejen vzdělávání, mezioborovou spolupráci ale také finanční nástroje přispívající ke zvýšení konkurenceschopnosti a vyrovnání se s aktuálními trendy. Velký důraz je kladen také na podporu kariérového poradenství při výběru dalšího profesního směřování žáků základních a středních škol s důrazem na odborné vzdělávání v silných doménách specializace kraje. Také pedagogickým pracovníkům je věnována pozornost v oblasti vzdělávání v souladu s nejnovějšími trendy a společenskými výzvami. Na závěr byly představeny služby Welcome Office, které podporují zahraniční studenty a výzkumníky především na univerzitě.

Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje (RRAPK) prezentovala své strategické intervence zaměřené na podporu kyberbezpečnosti a digitalizace, a finanční nástroje v podobě inovačních a technologických voucherů. Ambiciózní vizí je vybudování Pardubického vývojového a inovačního centra (PARvic) v Pardubicích, což je další strategická iniciativa Pardubického kraje, rozvíjená Pardubickým podnikatelským inkubátorem (P-PINK). Aktivity P-PINK a vizi PARvic představil Jiří Janků, ředitel P-PINK. Cílem PARvic je stát se krajským generátorem výsledků vědecko-výzkumné a vývojové činnosti a inovací z akademického, podnikatelského a veřejného sektoru.

Významné bylo vystoupení doc. Vladimíra Velebného, majitele společnosti Contipro, lídra ve výrobě a výzkumu kyseliny hyaluronové, a doc. Karla Volence, majitele společnosti ELLA-CS, která se specializuje na vývoj a výrobu stentů pro trávicí trakt a dýchací cesty. Společně představili vizi Východočeského bioklastru, který by poskytoval své know-how, vědecko-výzkumné zázemí a genia loci zavedených laboratoří začínajícím firmám a subjektům hledajícím podporu v jakékoli fázi vědecko-výzkumného cyklu. Jakým směrem se tato vize klastru bude ubírat, ukáže čas, ale my zůstaneme v centru dění a budeme podporovat další kroky vedoucí ke spolupráci a rozvoji inovací v našich krajích.

Další potenciál pro rozvoj spolupráce obou krajů, představuje doména specializace nové textilní materiály, která je v současnosti intenzivně rozvíjena především v Královéhradeckém kraji, kde se potkávají na společných jednáních a konferencích významné textilní firmy a výzkumné organizace z celé republiky.

Zaujala Vás tato aktualita? Sdílejte ji na sociálních sítích!

Nejnovější aktuality

 • Za vítězství v soutěži prožijí šesťáci z Broumova dva dny v ZOO

  Za vítězství v soutěži prožijí šesťáci z Broumova dva dny v ZOO

  Zoologická zahrada ve Dvoře Králové se již po patnácté stala kulisou pro vyhlášení výsledků soutěže Třídíme s želvou Bellou. Na slavnostní ocenění vítězů, které proběhlo v úterý 18. června, se do zdejšího Safari parku sjely děti ze základních škol Královéhradeckého kraje, které za pomoci odpadových materiálů vytvářely nejrůznější výtvarná díla. . Letos se nejvíce radovali šesťáci z broumovské Masarykovy základní školy.

  20. 6. 2024

 • Konference Příležitost pro region 2024 aneb Jak rozvíjet v regionu dostupné bydlení

  Konference Příležitost pro region 2024 aneb Jak rozvíjet v regionu dostupné bydlení

  V úterý 11. června 2024 proběhl v EA Hotel Tereziánský Dvůr v Hradci Králové 9. ročník konference Příležitost pro region 2024. Na téma Dostupné bydlení v KHK vystoupila řada významných odborníků z národní i regionální úrovně: zástupci Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, Státního fondu podpory investic, Centra pro [...]

  17. 6. 2024

 • Začíná nová éra bývalého vojenského objektu Vrbenského kasáren

  Začíná nová éra bývalého vojenského objektu Vrbenského kasáren

  Rekonstrukce Vrbenského kasáren slavnostně zahájena. Unikátní projekt spolufinancovaný ze čtyř dotačních zdrojů a z rozpočtu Královéhradeckého kraje se v pátek 14. června 2024 slavnostně zahájil. Zásluhu na získání dotačních prostředků má Centrum investic, rozvoje a inovací.

  14. 6. 2024

 • Fotovoltaická elektřina jako energie budoucnosti? O čistých energiích debatovali účastníci konference Energetika 2024

  Fotovoltaická elektřina jako energie budoucnosti? O čistých energiích debatovali účastníci konference Energetika 2024

  Konference Energetika 2024 přivedla do Hradce Králové desítky energetických manažerů, starostů a dalších zástupců obecních samospráv, aby diskutovali o aktuálních tématech v oblasti energetiky. Zazněly důležité informace i předpovědi pro nadcházející měsíce. Akci zorganizovalo Centrum investic, rozvoje a inovací pod patronací náměstka hejtmana Pavla Bulíčka.

  13. 6. 2024